➲ Лист приїде на таксі: як Box2Box будує приватну поштову мережу

➲ Лист приїде на таксі: як Box2Box будує приватну поштову мережу

Підприємець Мерген Чумудов будує приватну мережу пунктів прийому та одержання листів і посилок — сервіс Box2Box має охопити всю країну. Співінвестором проекту, який обіцяє бути вдвічі швидше «Пошти Росії», став платіжний сервіс Qiwi.

➲ Лист приїде на таксі: як Box2Box будує приватну поштову мережу

Фото: Артем Голощапов для РБК

Все в листоноші

Мерген Чумудов відомий як творець Multiship, агрегатора служб для інтернет-магазинів, програмне забезпечення якого в лютому 2014 року за $1 млн придбав «Яндекс» (Multiship продовжить використовувати ПО ліцензії пошуковика). «Розвиваючи Multiship, ми зрозуміли, що робота посередника занадто складна, — зізнається Чумудов. — Ми зібрали всі «шишки»: інтернет-магазини нам телефонували з скаргами на застрягли десь посилки, але ми ніяк не могли вплинути на процес: логісти відповідали нам, що «питання на розгляді». У підсумку Чумудов вирішив організувати власну доставку.

Фішкою нової служби, що отримала назву Box2Box, стане використання непрофесійних агентів: передбачається, що посилка або лист спочатку переміщуються по магістралі того чи іншого великого логіста, а «останню милю» проходять з допомогою місцевих непрофільних підприємців, наприклад таксистів, власників невеликих магазинчиків і т. п. — вони повинні захопити коробку або конверт «по дорозі». Агентська мережа ще не створена, Box2Box шукає «помічників», наприклад, телефонуючи таксопарки.

Планується також здійснювати доставку за допомогою постоматов — терміналів автоматизованої доставки, де можна забрати посилку, повідомивши свій номер телефону і отримавши код доступу до комірки по SMS.
Поки ж Box2Box працює через партнерів свого співінвестора — компанії Qiwi, яка вклала в новий проект $0,5 млн, розповів Чумудов. Це підтвердив проектний менеджер Qiwi Едвін Луканов. Магазини, мобільні салони, кіоски побутових послуг і інші точки продажу, підключені до сервісу «Qiwi Касир», починають приймати і видавати посилки клієнтів Box2Box. За словами Чумудова, на кінець 2014 року первинний відсів Box2Box пройшли 70 таких точок, ще близько 100 тестується.

У Qiwi вже є «поштова досвід» — проект QiwiPost, спільне підприємство з польської InPost з розвитку в Росії мережі постоматов. На сайті Qiwi говориться, що в мережу QiwiPost входить майже 270 постоматов.
За посилку, наприклад, з Москви в Саратов (846 км) вагою до 5 кг Box2Box обіцяє брати з відправника 199 руб. З кінцевої ціни Box2Box утримає свою комісію у 15%, тобто всього близько 30 руб. Логістичні компанії, які будуть відповідати за пересилку відправлень між великими містами, отримають близько 16 руб., місцеві агенти, ті ж таксисти — приблизно 30 руб. Також передбачено винагороду сортувальних центрів і власникам партнерських пунктів видачі.

Якщо тарифи Box2Box, підкреслює Чумудов, не можуть конкурувати з розцінками «Пошти Росії», то термін доставки виявляться мінімум удвічі швидше — 3-6 днів з Москви в Саратов. Декларований державною поштою такий термін доставки становить п’ять днів (без урахування дня прийому), але, згідно з дослідженнями Роскомнадзора, в першому кварталі 2014 року тільки 62,5% кореспонденції у міжрегіональній доставки надходило у встановлені терміни.
Представник «Пошти Росії» заявив, що компанія «вітає розвиток конкуренції на ринку, головне, щоб населення могло отримувати якісні та доступні послуги».

Тестування бізнес-моделі Box2Box почалося з Саратовської області, де працюють близько 640 точок Qiwi. За планами Чумудова, до березня 2015-го в Саратовській області буде близько 250 пунктів видачі замовлень. До цього часу стартап планує запустити операції ще в п’яти регіонах. Мета — відкрити близько 60 тис. точок по всій Росії до 2018 року; для порівняння, «Пошта Росії» володіє 42 тис. відділень. Якщо план буде реалізований, Box2Box зможе заробити $40 млн і вийти на рентабельність.

За розрахунками Чумудова, навесні 2015 року компанія може почати переговори про залучення близько $10 млн. Інвестиції підуть на організацію логістичного ланцюжка і удосконалення IT-системи. Вже зараз у проекту є мобільний додаток для пунктів видачі — воно допоможе продавцю сканувати замовлення.

Зістикувати всіх учасників багатоланковий логістичного ланцюжка Box2Box планує власної хмарної платформі. Всім агентам, а також інтернет-магазинах буде надано доступ до системи за API або через SaaS-сервіс. Одержувачі посилок, зі свого боку, зможуть слідкувати за рухом посилки на сайті і в мобільному додатку, а також отримати PIN-код для того, щоб пред’явити його в пункті видачі або передати знайомому чи родичу, щоб той забрав посилку.

Чумудов планує приділяти особливу увагу невеликих населених пунктів — до 100 тис. чоловік. За оцінками дослідницького агентства в сфері електронної комерції Data Insight, близько 20% всіх онлайн-покупців Росії — жителі міст і селищ з населенням менше 50 тис. чоловік і сільські жителі. «Частка периферії в загальному потоці замовлень невисока, онлайн-покупці з невеликих міст і сіл роблять покупки в інтернеті набагато рідше, ніж жителі великих міст», — зазначає співзасновник Data Insight Борис Овчинников.

Пошта в Росії

118 млн посилок було відправлено в 2013 році всередині Росії

58,1 млн посилок і EMS-відправлень, а також 12,8 млн відправлень 1-го класу (не листів) перевезла в 2013 році «Пошта Росії»

44% клієнтів «Пошти Росії» вважають, що поштові відправлення йдуть швидко

42 дні складає контрольний термін доставки кореспонденції з Петропавловська-Камчатського в Анадир

169 тис. кіосків і терміналів Qiwi встановлено в Росії

8 тис. незалежних агентів працюють з Qiwi

Джерело: річні звіти «Пошти Росії», Qiwi Group за 2013 рік, НАДТ, «Ромир»

Конкуренти не вірять

В Європі вже існують аналоги Box2Box — логістичні компанії, які використовують працю непрофесійних агентів: Collect+ у Великобританії і Kiala з мережею по всій Європі. «Але в цих проектів є можливість використання одного магістрального оператора, який закриває всі питання доставки до пунктів видачі (у Collect+ — це Yodel, у Kiala — UPS), а в Росії такого оператора немає, — міркує гендиректор IM-Logistics Денис Іванніков. — В цьому і полягає основна складність реалізації проекту. Якщо команді Box2Box вдасться залучити достатню кількість партнерів за принципом «супутньої логістики», наприклад торгові мережі, агентів Qiwi і т. д., і забезпечити дешеву та надійну доставку до пунктів, то половина успіху проекту буде забезпечена. Інша половина — це контроль над ефективністю по всіх ланках логістичного ланцюжка».

За словами Іваннікова, співпраця з Box2Box цікаво IM-Logistics, оскільки дозволяє отримати синергію різних логістичних рішень. «Box2Box для IM-Logistics цікавий потенційним обсягом трафіку з маленьким містам, в яких нас не буде ніколи. В результаті, якщо магазин приходить в Box2Box, він отримує наші можливості, а якщо приходить до нас, то отримує географію Box2Box», — вважає Іванніков.

Перший заступник гендиректора «СПСР-Експрес» Сергій Лапін зазначає, що запит на модель доставки товарів через мережу непрофесійних агентів в Росії існує з боку як великих логістів, так і інтернет-магазинів. «Головне питання: чи вдасться новому гравцеві змусити агентів нести відповідальність за якість сервісу і в цілому побудувати логістичний ланцюжок, — говорить Лапін. — Поки незрозуміло і те, наскільки приваблива робота з Box2Box для агентів. Можливо, учасник мережі буде отримувати одну-дві посилки в місяць, не впевнений, що кілька доларів, які становитимуть його дохід в цій ситуації, будуть сильно мотивувати агентів».

Гендиректор компанії «Совтрансавтоэкспедиция» Леонід Шляпніков сумнівається, що складна система доставки посилок дозволить Box2Box надати клієнтам однаковий рівень сервісу.

«Зараз в Європі широко поширені IT-платформи, які агрегують різних логістичних провайдерів і є зручним інструментом для бізнесу, — зазначає комерційний директор DPD в Росії і країнах СНД Леонід Зондберг. — Клієнт з будь-яким обсягом відправок може без зайвих адміністративних витрат підключити широкий набір операторів та послуг, використовуючи таке рішення. У Росії поки що немає подібного рівня агрегатори. Російські клієнти очікують від такого сервісу повної відповідальності за процес доставки, тому поки що більшою популярністю користуються ті, які не просто надають IT-рішення, але і управляють фізичним потоком, зазвичай це прийом відправлень і складська обробка».

Президент Асоціації дистанційної торгівлі Олександр Іванов додає, що готується оновлення закону «Про поштового зв’язку» повинно надати можливість відкривати нові відділення «Пошти Росії» на умовах франчайзингу. Втім, вже зараз інтернет-магазини відзначають деякі поліпшення в роботі монополіста, зокрема, у зниженні строків доставки. «Зрозуміло, що гравці ринку електронної торгівлі чекають багатьох доопрацювань, але в загальному і цілому ми бачимо постійні поліпшення сервісу «Пошти Росії». З нею цілком можна працювати, — зазначає Іванов. — Чи зможе новий проект забезпечити настільки ж великий трафік, і, відповідно, ті ж тарифи, у мене викликає сумніви».

Треба враховувати, що у невеликих населених пунктах ставлення до «Пошті Росії» куди краще, ніж у великих містах, зазначає Овчинников з Data Insight. «Люди не задоволені сервісом, і до того ж відділення пошти крім основної своєї функції є і магазином, і неформальним клубом для спілкування, та пунктом прийому замовлень за каталогами, — міркує він. — «Поштою Росії» люди довіряють, і це може створити великий бар’єр для просування нового проекту, особливо якщо у нього не буде чіткої цінової переваги порівняно з існуючою поштою».
Источник

Добавить комментарий