➲ «Не заважайте працювати»: чого чекає малий бізнес від влади

➲ «Не заважайте працювати»: чого чекає малий бізнес від влади

Вчора РБК запустив опитування підприємців на своєму сайті: «Що заважає малому і середньому бізнесу в Росії?» Менш ніж за добу проголосували більше семи тисяч чоловік, а на прохання редакції надіслати свої пропозиції та ідеї, як держава може допомогти малому і середньому бізнесу, відгукнулося близько сотні підприємців. Ми продовжуємо збирати думки бізнесу, а з найцікавішими пропозиціями, що надійшли за минулу добу, можна ознайомитися вже зараз

➲ «Не заважайте працювати»: чого чекає малий бізнес від влади

Фото: РИА Новости

➲ «Не заважайте працювати»: чого чекає малий бізнес від влади

Опитування РБК: що заважає малому і середньому бізнесу в Росії? Спецпроект

Із запропонованого списку проблем, які найбільше турбують підприємців, на першому місці — «високі ставки за кредитами»: 7000 респондентів цю позицію відзначили більше половини (3723 людини). Майже стільки ж вказали на «невизначеність економічної ситуації» та «високі податки» (3633 і 3580 осіб відповідно).

➲ «Не заважайте працювати»: чого чекає малий бізнес від влади

Опитування РБК: Що заважає малому і середньому бізнесу в Росії?

Пропозицій у малого бізнесу чимало: від «просто не заважати працювати» до необхідності створення в кожному місті з населенням понад 100 тис. чоловік інкубаторів малого і середнього бізнесу», але найчастіше підприємці пропонують наступне:

1. Повернути «спрощенку»

Зміни законодавства за останні кілька років призвели до того, що введення спрощеного режиму оподаткування різко ускладнилося, скаржаться автори листів. «У підприємців, що працюють через ТОВ, виникла необхідність здавати бухгалтерську звітність та сплачувати податок на майно», — зазначає підприємець з Москви. За його словами, ФНС і ПФР щорічно змінюють форми звітності, порядок надання інформації, що призводить до помилок у документах і, як наслідок, штрафів. Життя малого бізнесу ускладнюють численні коди класифікації (ІПН, КПП, ОГРН/ОГРНИП, ЗКГНГ, КВЕД, ОКТМО, БК та ін.), сенс яких більшості підприємців не ясний, постійні новації по їх зміні обтяжливі, нарікає бізнесмен із Санкт-Петербурга. «Малий бізнес (виробництво), який зараз існує, — це бізнес, який може існувати тільки на спрощеній системі. Якщо введуть податок на майно і на землю — нам кінець, я вже порахував», — резюмує засновник невеликого хлібокомбінату.

Пропозиції

Крім повернення спрощеної системи оподаткування необхідно звести всі документи, що регулюють діяльність малого бізнесу, в один кодекс обсягом 200 сторінок, який змінювати рідко», пропонує підприємець з Сиктивкара. Необхідно заборонити регулюючим органам постійно вносити зміни до форми звітності і свої нормативні акти, вважає індивідуальний підприємець з Ямало-Ненецького автономного округу, а з ідентифікаторів бізнесу залишити тільки ІПН, а всі інші — скасувати або залишити для внутрішнього користування держструктур.

2. Знизити податки на оплату праці

Зараз будь-який підприємець, що має найманих працівників, повинен виступати агентом з ПДФО та сплачувати страхові внески та інші платежі за свого працівника. У великій компанії для цього існує своя бухгалтерія, а малий бізнес має для цих цілей або наймати бухгалтера на аутсорсингу (що веде до додаткових витрат), або виплачувати сіру зарплату, зазначає бізнесмен з Нижнього Новгорода.

Пропозиції

Знизити податки на оплату праці вдвічі радить владі підприємець з Воронезької області. «Це дозволить збільшити білу зарплату і вивільнити кошти для розвитку бізнесу», — зазначає він. Дозволити найманим працівникам у малому бізнесі самостійно платити за себе податки і відрахування в ПФР і бюджетні фонди пропонує підприємець з Москви.

3. Спростити експорт продукції

Процедура експорту з Росії невеликих партій товару надзвичайна складна і заплутана, поскаржився РБК власник невеликого інтернет-магазину в Москві. У результаті, щоб легально відправити в Європу партію товару, багато підприємців займаються відвертою контрабандою, вивозячи товар під виглядом особистих речей, підтверджує ремісник з Тули. Митниця воліє працювати з великими експортерами сировини, під яких заточене адміністрування, а держава в цілому не стимулює несировинний експорт, думають багато підприємців.

Пропозиції

Різко спростити оформлення митних документів на експорт пропонує власник московського інтернет-магазину. Наприклад, при вартості партії товару в межах 100 000 рублів на адресу одного покупця — обмежитися електронної декларацією від продавця, замінює всі експортні документи. Ще одна пропозиція — спростити проведення платежів в іноземній валюті, що призведе до зниження їх вартості.

4. Змінити систему держпідтримки бізнесу

Більшість відповіли на опитування РБК підприємців ніколи не зверталися за допомогою до держави. «Кошти фондів просто розкрадаються по своїм знайомим, — вважає підприємець з Калінінграда. — Це конкурс папірців, довідок, заявок, складности текстів бізнес-планів, і найголовніше, ніхто навіть не їздить перевіряти, чи є там підприємство чи ні». Система держпідтримки складна, забюрократизована, розкидана по безлічі відомств, не відкрита і нелогічна, вважають підприємці.

Пропозиції

Знизити податки на суми допомоги бізнесу пропонують відразу кілька підприємців, відмовившись від прямих пільг, дотацій, субсидій та безоплатних грантів. Створити єдиний федеральний орган підтримки малого бізнесу, зібравши в ньому функції різних відомств, пропонує бізнесмен з Ростова-на-Дону, і передати функції відбору одержувачів коштів держпідтримки (якщо вона в якомусь вигляді залишиться) громадським організаціям підприємців і банкам, що спеціалізуються на роботі з малим бізнесом.

5. Змінити кредитну політику

Навіть до валютної кризи представник малого бізнесу рідко міг отримати кредит за ставкою нижче 17-18% річних у рублях, а зараз ставки зросли до 28% річних і вище, скаржиться підприємець з Алтайського краю, що робить їх фактично заборонними.

Пропозиції

Створити мережу з невеликих регіональних банків, які будуть спеціалізуватися на кредитуванні малого і середнього бізнесу, пропонує владі підприємець з Москви. «Ставка за такими кредитами не повинна бути вище ставки рефінансування Банку Росії +3%», — зазначає бізнесмен з Челябінська. В якості забезпечення за кредитами підприємець повинен надати забезпечення у розмірі 20% від суми кредиту, інші 80% візьме на себе держфонд, вважає підприємець з Кірова. За цільовим витрачанням коштів повинні стежити місцеві філії громадських організацій підприємців; аналогічно необхідно вчинити з лізингом, вважають кілька бізнесменів.

6. Відмовитися від держреєстрації договорів оренди

Високі ставки оренди — одна з головних проблем малого бізнесу (це відзначають і учасники опитування РБК). Причому місцеві та регіональні органи влади часом здають приміщення за ставками вище ринкових, скаржиться житель Калінінграда. А обов’язок реєструвати договори оренди приміщень, на строк понад 11 місяців призводить до того, що більшість договорів укладається на строк не менше 11 місяців, що не дозволяє будувати довгострокові плани розвитку, прогнозувати розмір орендної плати і відносити на собівартість витрати на ремонт, зазначає бізнесмен з Московської області.

Пропозиції

Скасувати норми ЦК про обов’язкову реєстрацію договорів оренди нерухомості. «Ввести заборону на використання у.е. в орендних договорах, — пропонує один з франчайзі «Ів Роше». — Це знизить можливості орендодавців в маніпулюванні ставками оренди».

7. Повністю скасувати планові перевірки бізнесу

Найголовніша прохання малого бізнесу до влади — не заважайте нам розвиватися. Так чи інакше, контролюють діяльність підприємців 12 наглядових відомств, які при належній старанності завжди знаходять, до чого причепитися.

Пропозиції

«Відмінити дію численних замшілих інструкцій з часів СРСР, на підставі яких відомства займаються здирництвом, вимірюючи освітленість і вологість в офісних приміщеннях, перевіряють наявність висувних підставок для клавіатури комп’ютерів, шукають відра на кухні з написом «Для підлоги», — рекомендує владі підприємець із Самари. «Провести масштабну ревізію існуючих положень з технагляду з метою їх спрощення, — радить підприємець з Калузької області. — Повністю передати наглядові функції громадським організаціям, які б могли проводити перевірки тільки при надходженні скарг від споживачів».

Якщо у вас є пропозиції та ідеї, як держава могла б допомогти малому і середньому бізнесу, ви можете надіслати їх на адресу: business@rbc.ru,

і ми обов’язково передамо їх учасникам Держради з проблем підприємництва.

Не забудьте вказати своє ім’я та ОГРНИП або ОГРН вашої компанії. Вони нам необхідні для того, щоб розуміти, що пропозиції виходять від справжнього підприємця.

Редакція РБК зобов’язується не розголошувати особисту інформацію без згоди респондента.

«Твоя свердловина в твоїй голові»: чого чекають підприємці від 2015 року Фотогалерея

➲ «Не заважайте працювати»: чого чекає малий бізнес від влади
➲ «Не заважайте працювати»: чого чекає малий бізнес від влади
➲ «Не заважайте працювати»: чого чекає малий бізнес від влади
➲ «Не заважайте працювати»: чого чекає малий бізнес від влади

Незважаючи на падіння цін на нафту, курсу рубля і похмурі прогнози на 2015 рік, власники власного бізнесу — малі та середні підприємці, опитані РБК, зберігають оптимізм. Вони збираються відвоювати ринок у конкурентів, які не переживуть кризу, розраховують на імпортозаміщення і готуються «працювати в 10 разів більше»

Переглянути 8 фотографій

Источник

Добавить комментарий