➲ Втеча мігрантів: у січні їх приплив знизився на 70%

➲ Втеча мігрантів: у січні їх приплив знизився на 70%

Число в’їхали в Росію мігрантів в перші дні січня 2015 року знизилося на 70% порівняно з аналогічними даними за минулий рік, такі дані навів глава Федеральної міграційної служби Костянтин Ромодановський. РБК проаналізував причини: це різке падіння рубля і законодавчі нововведення

➲ Втеча мігрантів: у січні їх приплив знизився на 70%

Причини відтоку мігрантів — «економіка» і жорсткість законодавства

Про різке — на 70% — падіння припливу мігрантів в січні Ромодановський розповів в інтерв’ю телеканалу «Росія 24» (абсолютних цифр він не навів). За словами глави ФМС, скоротилося число приїжджих з усіх країн Середньої Азії, крім Киргизії. Одночасно зростає число в’їхали в Росію громадян України. До початку січня 2015 року кількість українців у Росії, за даними ФМС, зросла в 1,6 рази. Крім того, ФМС фіксує зростання кількості приїжджих з Молдавії, Китаю, Республіки Корея і КНДР.

Причини відтоку мігрантів — «економіка» і посилення законодавства, сказав глава ФМС.

Із-за законодавчих нововведень і курсових коливань після Нового року з Росії поїдуть більше 25% мігрантів, прогнозував ще грудні голова Федерації мігрантів Росії Мухаммад Амін. Тоді ж представники ряду діаспор говорили, що для трудових мігрантів неприйнятний курс вже в 45-50 руб. за $1 ($1 коштує більше 60 крб.), повідомляла Російська служба Бі-бі-сі. Керівник міграційної служби на це заявляв, що в Росії мігранти отримують зарплату в п’ять-десять разів більшу, ніж у країнах, звідки вони приїхали, а валюта країн СНД «від рубля залежить».

Що нового чекає мігрантів в 2015 році

З 1 січня 2015 року трудових мігрантів з країн СНД звільнили від обов’язку отримувати дозволи на ведення трудової діяльності в Росії. Тепер вони зобов’язані протягом 30 днів після прибуття в країну подати документи у ФМС для отримання патенту. Серед цих документів: поліс добровільного медичного страхування на весь термін дії патенту (від 1 до 12 місяців), довідки з психоневрологічного та наркологічного диспансерів та про відсутність ВІЛ-інфекції, сертифікати про проходження іспитів на знання російської мови, історії та законодавства Росії, а також російський ІПН.

Незважаючи на кількість документів, представники громадських організацій, що захищають права мігрантів у Росії, позитивно оцінювали зміни законодавства. «Тепер, коли сам мігрант буде отримувати дозвіл на трудову діяльність у вигляді патенту, він буде більш незалежним від роботодавця і зможе краще відстоювати свої права», — вважає керівник інформаційно-правового центру «Міграція і закон» Гавхар Джураєва. За її словами, це дозволить розірвати «страшний коло безкоштовного праці, коли роботодавець, який отримав дозвіл на роботу мігрантів, не платить їм грошей, шантажуючи екстрадицією».

Вартість патенту на наступний рік на федеральному рівні встановлено в розмірі 1568 руб. в місяць (регіони можуть вводити підвищувальні коефіцієнти).

Головна проблема адміністрування патентної системи — це взаємозалік авансових виплат за патент самого мігранта і відрахувань роботодавця, як агента з ПДФО, каже голова Профспілки трудящих мігрантів Ренат Карімов. «Буде дуже неприємно масово зіткнутися з тим, що іноземний робітник буде щомісяця оплачувати вартість патенту, а роботодавець додатково віднімати з його невеликої зарплати — 13% ПДФО, — нарікає він. — У мене склалося враження, що в ФНС самі не знають, як буде працювати механізм заліку вартості патенту при відрахуваннях ПДФО роботодавцем».

Крім того, досі не затверджено регламент процедури дактилоскопії мігрантів та перелік навчальних закладів, які будуть мати право приймати іспити на знання російської мови та історії Росії, коментує юрист Бахром Ісмаїлов. «Єдиний спецприймальника і водночас міграційний центр, де всі послуги будуть надаватися в режимі «одного вікна», буде відкрито поблизу села Сахарово — на самій південній частині Нової Москви, майже на кордоні з Калузької областю, — розповідає він. — Мігранти зі всієї Москви повинні будуть їздити туди за 40-60 км, щоб отримати патент».

Представник департаменту економічної політики та розвитку (ДЭПР) Москви підтвердив РБК факт єдиного міграційного центру в Сахарово, але зазначив, що в столиці на базі 10 відділень ФМС можна буде отримати патент, заздалегідь зібравши всі необхідні документи. Обов’язок отримати патент у мігранта, який має дозвіл на роботу в Росії, виникне після закінчення його дії.

Московський цінник

Уряд Сергія Собяніна вирішило скористатися змінами міграційного законодавства сповна. З урахуванням підвищувального коефіцієнта вартість патенту для роботи в Москві складе 4 тис. руб. в місяць. Завдяки цьому столична влада розраховують, що мігранти поповнять бюджет Москви в 2015 році на 12 млрд руб.

Початкові вкладення мігранта в оформлення цих документів для роботи в Москві, за оцінкою Ісмаїлова, становитимуть 15-20 тис. руб. Крім авансового платежу в 4 тис. руб., поліс ДМС обійдеться не менш ніж в 2 тис. руб., медичні довідки з диспансерів і аналізи — ще 5 тис. руб., приблизно стільки ж буде коштувати отримання трьох сертифікатів (з мови, історії та законодавством), перераховує він.

«Москва, звичайно, особливе місто, з більш високими зарплатами, але платіж в 4 тис. руб. в місяць підходить не для всіх сфер діяльності», — коментує голова Профспілки трудящих мігрантів Ренат Карімов.

Мігранти в Москві:

700-800 тис. іноземних громадян офіційно працює в столиці на кінець 2014 року

2,35 млрд руб. у вигляді ПДФО заплатили іноземних робітники в бюджет столиці за 10 місяців 2014 року

30 769 крб. повинен заробляти столичний мігрант, щоб окупити вартість патенту

1 міграційний центр буде працювати в Москві в 2015 році

Платіж в 4 тис. руб. була отримана розрахунковим методом, пояснив РБК представник столичного департаменту економічної політики та розвитку. За його словами, середньомісячна заробітна плата в галузях, в яких зайняті іноземні громадяни, у Москві у 2013 році склала 43 726 руб., «а значить, податок на доходи фізичних осіб повинен був скласти 5684 руб.». В цілях збільшення збору податку влади вирішили ввести авансовий платіж у розмірі 4 тис. руб., що передбачає щомісячну зарплату в 30 769 руб., уточнив він.

Таку зарплату мігранти отримують тільки в будівництві, вважає Карімов. «Кранівники та зварювальники можуть отримувати і по 50-60 тис. руб. в місяць, — розповідає голова профспілки мігрантів. — Але середня зарплата в ЖКГ менше 30 тис. рублів на місяць: жінки, які працюють в клінінгових компаніях, рідко отримують більше 18-19 тис. руб. в місяць». За словами Карімова, ніякої статистики про застосування праці мігрантів і їхніх зарплат не існує.

Московська влада свідомо відмовилися від диференціації платежу за патент, каже представник ДЭПР. «Інакше ми отримаємо ситуацію, коли «на папері» всі іноземні громадяни в Москві будуть «працювати» в тих галузях, де вартість патенту нижче», — пояснює він. Крім того, щоб убезпечити себе від припливу дешевих мігрантів з Підмосков’я, столична влада домовилися з урядом Московської області про те, що вартість патенту в обох регіонах буде єдиною.

За оцінками мерії, завдяки підвищеній вартості патенту, міський бюджет в 2015 році отримає від мігрантів 12 млрд руб., виходячи із середньорічної чисельності мігрантів у столиці в 300 тис. чоловік. Для порівняння: за 10 місяців 2014 року до міської скарбниці надійшло всього 2,35 млрд руб. у вигляді ПДФО від іноземних громадян, які працюють за патентом у фізосіб. В даний час, за оцінкою ДЭПР, в Москві легально працюють 700-800 тис. мігрантів.

«Фактично мова йде про те, що влада визнала свою нездатність зібрати податки з бізнесу, який всіляко занижував офіційні виплати мігрантам, і переклали відповідальність на мігрантів, ввівши авансову систему оплати податку на доходи», — вважає представник однієї з громадських організацій, що побажав зберегти анонімність. Але, за його словами, влада Москви навряд чи зможуть досягти бажаного результату: багато мігранти з-за девальвації та зростання платежів краще не працювати в столиці. У мерії, втім, не очікують нестачі робочих рук. «Наше завдання — навести порядок з іноземної трудовою міграцією і вирівняти конкурентне середовище на столичному ринку праці», — повідомив РБК представник столичного уряду.

Посилення покарання

З 10 січня 2015 року набирають чинності нові норми законодавства, за якими в’їзд до Росії може бути заборонений на 10 років для більш ніж 1 млн іноземців. Таке покарання передбачено за перевищення терміну законного перебування.

За даними ФМС, зараз на території Росії знаходиться майже 3 млн іноземних громадян, чия присутність у країні перевищує три місяці. Їм в якості покарання в’їзд в країну може бути обмежений терміном на три роки. Більше 734 тис. іноземців знаходяться в Росії з порушенням терміну перебування на 270-360 днів. Їм загрожує заборона приїжджати в Росію терміном на п’ять років. Ще 1,28 млн іноземців, які живуть у Росії незаконно більше року. Для цієї категорії передбачено десятирічне обмеження на в’їзд.

 
Источник

Добавить комментарий